najomych, możemy pogubić się w tym, kto odpowiada za co i czym zajmuje się w swoim życiu zawodowym. Podobna sytuacja może mieć miejsce jeśli ktoś nowy dołączy do ekipy, która zna się od dłuższego czasu. Tak był w naszym wypadku gdy dołączył do nas kolega którego pracą były panele słoneczne i ich montaż.
Początkowo nie zwracaliśmy na ten fakt zbyt wiele uwagi. Maciek, bo tak nazywa się ten kolega, bywał u nas po prostu coraz częściej, chodził z nami na imprezy i tak stał się członkiem naszej paczki. Ostatnio jednak podczas wspólnego spotkania, które akurat odbywało się u mnie w domu, podczas dyskusji poruszono temat bliski Maćkowi, jakim jest fotowoltaika. Wtedy dopiero przypomniałem sobie czym zajmuje się nasz nowy przyjaciel. Można to było rozpoznać niemal natychmiastowo jeśli wziąć pod uwagę wiedzę z jaką on wypowiadał się w tej dziedzinie.
To ten właśnie moment i początkowe zdziwienie wywołane przez jego wiedzę uświadomiło mi, żeby zawsze pamiętać co jest konikiem i zawodem danej osoby. Nigdy nie wiadomo, przykładowo, kiedy będę sam chciał zamontować solary w swoim domu i teraz już wiem do kogo w takiej sytuacji się odezwę. Jestem przekonany, że i Wy wśród swoich znajomych macie osoby specjalizujące się w tym czy innym temacie. Warto korzystać z ich wiedzy.
Oprócz tego turbiny wiatrowe poziomej oraz
Pompy ciepła, turbiny wiatrowe i szeroko pojęte panele słoneczne to energetyka naszych czasów. W przeszłości, nasi ojcowie bardziej skłaniali się ku temu, żeby palić węglem i nie przejmować się ekologicznymi niuansami. Jednakowoż, w naszych czasach, to co kiedyś, dla naszych przodków było wspomnianymi „niuansami” teraz jest realnym zagrożeniem, z którym trzeba walczyć. Stan atmosfery jest naprawdę zły i jedyną drogą do polepszenia obecnego stanu rzeczy jest globalna restrukturyzacja i reorientacja gospodarki energetycznej na świecie. Jeżeli tego nie zmienimy, może być jeszcze gorzej. Zmiana orientacji gospodarki energetycznej przyczyni się do tego, żeby większa uwaga została skupiona na odnawialnych źródłach energii, jako rzetelnych i niskoemisyjnych źródłach energii. Fotowoltaika, czy inaczej: solary zyskują coraz większą popularność z racji przystępności swojej ceny oraz wielofunkcyjnemu zastosowaniu. Oprócz tego, turbiny wiatrowe poziomej oraz pionowej osi są coraz częściej montowane na całym świecie, w zakresach mocy od jednego kW, do nawet 15 MW (najnowsze projekty). Należy mieć świadomość tego, że potężne pieniądze, nakład czasowy i umysłowy zostanie poświęcony w najbliższych czasach szeroko pojętej energetyce, metodach transportu i magazynowania energii, gdyż od tego zależy przyszłość naszej planety. Coraz więcej słyszy się o ideach rozwoju technologii skroplonego wodoru oraz gazu ziemnego w kontekście dywersyfikacji źródeł zasilania na świecie. Czy takie rozwiązania mają przyszłość? Wszystko przed nami.
Ze zwyżek energetycznych dostajemy gotówkę od
Fotowoltaika to ostatnio temat na "topie". Większość z Was zastanawia się nad przydatnością tego zagadnienia w życiu codziennym. Panele słoneczne okazują się być świetną alternatywą dla pozyskiwania energii i na oszczędzanie. Szczególnie, kiedy rząd dopłaca i daje dofinansowania na instalacje paneli. Nie są to wielkie sumy (bo dofinansowanie wynosi do pięciu tysięcy), ale zawsze zmienia to koszt całkowity instalacji w naszym domu.
Jest mnóstwo przewodników zachęcających nas do kupna paneli od danej firmy, a po zgłębieniu tematu, okazuje się iż najważniejszą częścią każdego systemu solarów, jest kondensator energii pozyskanej.
Oczywiście zwyżki energii można swobodnie oddawać dla RWE. Czyli oprócz tego, że oszczędzamy na ogrzewaniu domu, to jeszcze zarabiamy na energii wytworzonej przez nas samych. Energii, które dają solary na naszym dachu. Ze zwyżek energetycznych dostajemy gotówkę od Państwa lub prywatnej firmy.
Energię gromadzimy w domowym magazynie. Najczęstszym typem urządzenia do gromadzenia tej energii będą akumulatory. Większe firmy mogą gromadzić energię w zupełnie inny sposób. Mogą magazynować energię mechanicznie lub chemicznie. Można również rozważać super kondensator elektryczny. Ważne, że zanim zdecydujemy się na zakup i inwestycję w przyszłość poprzez oszczędność, musimy wykonać kilkukrotnie matematyczne przeliczenie opłacalności instalacji paneli solarnych w naszym domu. Często te obliczenia mogą nie pokrywać się idealnie z rzeczywistością. Dlatego warto planować, liczyć, sprawdzać i pytać, zanim podejmie się tak długoterminową i poważną decyzję.
Możliwości jest naprawdę dużo
Coraz więcej mówi się o pozyskiwaniu energii z alternatywnych źródeł takich jak energia słoneczne. Służą do tego solary, czyli panele słoneczne. Fotowoltaika rozwija się coraz prężniej także w Polsce, co z pewnością jest świetną wiadomością. Trzeba pamiętać tym, że coraz mniejsze są nasze zasoby typu węgiel i w przeciągu kilku następnych lat wyczerpią się całkowicie, przez co konieczne jest wręcz zainteresowanie się zieloną energią. Można ją posykiwać nie tylko ze słońca, ale tez z przykładowo wiatru. Możliwości jest naprawdę dużo. W Polsce nadal stosunkowo małe jest zainteresowanie tego typu rozwiązaniami, ale a granicą można spotkać panele słoneczne niemalże wszędzie. Dużym minusem dla potencjalnych inwestorów jest oczywiście to, że ceny takich solarów nie należą do niskich. Wysoka inwestycja jest mocno odstraszająca, ale w przeciągu kilkudziesięciu lat się zwraca. Można czerpać darmową energię ze słońca, która jest przecież dostępna przez cały rok, niezależnie od tego czy jest zima czy lato. W Polsce nie ma zbyt wielu słonecznych dni i więcej jest tych pochmurnych, ale nawet wówczas instalacja fotowoltaiczna działa. Nie trzeba więc martwić się o brak prądu. Latem jest go tak dużo, że można go odsprzedać.
To dzięki niemu możliwe jest wykorzystywanie
Panele fotowoltaiczne to jeden z najlepszych sposobów na pozyskiwanie darmowej energii, wprost z paneli słonecznych. Jest to nowoczesna technologia energetyczna, która pozwala mieszkańcom oszczędzać na rachunkach. Część wydatkowanej energii jest pobierana z zasobów, skumulowanych w systemie fotowoltaicznym. Panele słoneczne pobierają prąd stały, który jest możliwy do uchwycenia dzięki specjalnych czujnikom umieszczonym na urządzeniach. Jednym z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego jest inwerter, który zmienia prąd stały na zmienny. To dzięki niemu możliwe jest wykorzystywanie energii elektrycznej w domu, do - na przykład - oświetlenia go, ogrzania i użytkowania sprzętów elektronicznych. Fotowoltaika będzie przede wszystkim skuteczna tam, gdzie mamy do czynienia z obszarami o dużym nasłonecznieniu. W Polsce nie jest to regułą, jednakże okazuje się, że i tak jest to chętnie wykorzystywana technologia w domach jednorodzinnych. Nie będzie ona tak skuteczna jak w Chorwacji czy Grecji, jednakże spokojnie koszty "zwrócą się" z naddatkiem. Panele słoneczne to znakomity sposób na pozyskanie darmowej energii do swojego domu. Dzięki dochodzących urządzenia promieniom, możliwe jest ich przekształcanie w prąd. Fotowoltaika to coraz częściej stosowany sposób na pozyskiwanie źródła energii i oszczędzenie na płaceniu rachunków. Cały proces otrzymywania prądu nie byłby możliwy bez najważniejszego elementu systemu - inwerter musi zatem być umieszczony w dostępnym miejscu (w razie konieczności serwisowania).
Czy warto zainwestować w panele słoneczne?
Fotowoltaika w Polsce rozwija się coraz bardziej. Panele słoneczne, które możemy zamontować na dachu domu, pozwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Solary zamieniają energię słoneczną w prąd, który możemy wykorzystać do użytku domowego. Są one połączone szeregowo i są podłączone do falownika, który zmienia prąd stały w zmienny, żebyśmy mogli go wykorzystać w domu. Dzięki temu w sezonie letnim, gdy mamy długi dni nie będziemy musieli płacić za prąd, a nawet możemy zarobić. Jest to możliwe, ponieważ nadmiar energii, który wyprodukują nasze panele słoneczne trafi do sieci elektrycznej. Dzięki nadwyżce możemy za darmo korzystać z prądu również w sezonie zimowym.
Koszt instalacji, która zapewni odpowiednią ilość prądu dla gospodarstwa domowego to około kilkanaście tysięcy złotych. W zależności od wielkości domu cena ta może wzrosnąć do nawet 20-30 tysięcy złotych. Jednak to nie zmienia faktu, że jest to opłacalna inwestycja. Jeśli w domu będziemy mieli ogrzewanie elektryczne, np. pompy ciepła, i same urządzenia na prąd to zaoszczędzimy sporo pieniędzy na rachunkach. Warto przemyśleć stworzenie domowej elektrowni słonecznej podczas budowania domu. Wtedy zamiast instalacji gazowej, moglibyśmy zainwestować te pieniądze w panele słoneczne. Popularne wśród młodych par stają się małe ekologiczne domki, które są samowystarczalne dzięki zastosowaniu paneli słonecznych.
Zaletą zastosowania energii słonecznej jest zarówno oszczędność pieniędzy, jak i dbanie o ekologie. Przydomowa elektrownia nie zanieczyszcza powietrza, którym później oddychamy, i tym samym nie przyczynia się do powstawania globalnego ocieplenia.